SEARCH

CONTACT US

Call or email us

T: 01993 882008
E: info@theengineeringtrust.org

follow us

fill out our enquiry form

CLOSE X

Annual Apprentice Awards 2016

Congratulations to all the Apprentices receiving recognition for all their hard work.
Another very successful evening held on 20th April 2016 at Exeter Hall in Kidlington. A big thank you to Neill Brody, Managing Director of Norbar Torque Tools Ltd in Banbury, for an inspirational speech, Tony Green (Crown Packaging) for presenting the Awards and for The Engineering Trust Trustees who gave up their time to review all the nominations and selecting a winner for each category.

Approximately 200 apprentices were eligible for the 2015 awards.  Candidates are nominated by their Training Officer, by  producing a written nomination stating why they think an award is justified. Nominations are then reviewed by the Trustees to determine if an individual’s achievements are worthy of an award.  First and Second Year awards are based on individual achievement and progress.   Third and fourth year awards are based on achievement, quality of work, and  progress in company.  The winner of the Trustees award receive a trophy and is held for a year in company.

All candidates receive a trophy to recognise their achievements.

Category winners include:

Trustee Award Winner

Becky Smith from Airbus Helicopters

1st Year Achievers

Emily Swatton - Culham Centre for Fusion Energy

Harry Dimmock - Glazpart Limited

Thomas Lane - Owen Mumford

George Carr - Ultra Electronics Nuclear Control Systems

Georgia Foster-Symes  - Ultra Electronics Nuclear Control Systems

Thomas Poore - Ultra Electronics Nuclear Control Systems

2nd Year Achievers

Emily Organ - Culham Centre for Fusion Energy

Jessica Monk - MRC

Jay Thomas - Nuvia UK

Patric Wilkinson - Owen Mumford

Joshua Wilkes - Terex MHPS(UK)

3rd Year Nominees

Becky Smith - Airbus Helicopters Ltd

Joshua Spratt - Airbus Helicopters Ltd

Jake Payne - Culham Centre for Fusion Energy

Ben Frank - FMB Oxford

Daniel King - Ultra Electronics Nuclear Control Systems

Joseph Key - Ultra Electronics Nuclear Control Systems

Joseph Samways - UYS Ltd

Joe Witney - UYS Ltd

Mechanical Winner - Joshua Spratt from Airbus Helicopters

Electrical Winner - Daniel King from Ultra Electronics

4th Year Nominees

Robert Glen - Culham Centre for Fusion Energy

Freddie Wilson-Lyons - OGM Ltd

Winner - Freddie Wilson-Lyons from OGM Ltd

 

Congratulations to all!

For more images go to the Image Library

2015 Apprentice Achievers
Becky Smith with Neill Brodey, Trustee Award Winner
Lee Carlisle from Thames Water with Tony Green
Exeter Hall
Harry Dimmock with Neill Brodey
3rd Years of 2015